انستیتو مطالعات بیولوژیکی و واکسن سازی نسیم

انتخاب دپارتمان...

 • داروسازی
 • واکسن سازی
 • بیوتکنولوژی
 • جامعه شناسی پزشکی
 • ژنتیک پزشکی
 • پاتولوژی و آنکولوژی
 • ناباروری و تولیدمثل
 • میکروب شناسی پزشکی
 • پیشبرد اهداف علمی همراه با توسعه فناوری

  برگزاری اولین دورۀ روزجهانی بستنی علمی درسال 97

   

   

  اولین دوره روز جهانی بستنی علمی در پارک ملت برگزار شد.

   

  روز جهانی بستنی علمی (بیست اردیبهشت)، روزی است که محققان، پژوهشگران، نخبگان علمی، دانشجویان و دانش ‍آموزان در سراسر جهان، در یکی از فضاهای شهری، مانند (پارکها) اقدام به مطالعه یک صفحه از کتاب علمی مرتبط با رشته تحصیلی خود همراه با خوردن بستنی می ‏کنند. ترویج مطالعه، افزایش سرانه کتابخوانی و بازنگری در فرهنگ استفاده از فضاهای عمومی شهری، از جمله انگیزه های این روز است که توسط انستیتو مطالعات بیولوژیکی و واکسن سازی نسیم و ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری نامگذاری شده است.

  نامگذاران روز جهانی بستنی علمی در اولین دوره، این روز را صورت نمادین در پارک ملت برگزار کرده ‏اند که حدود 1100 جلد کتاب متنوع از انتشارات دانشگاه تهران و نشرقطره بین اندیشمندان و بازدیدکنندگان علاقه‏ مند به صورت رایگان توزیع شد. شایان ذکر است که خوانندگان کتابها در این رویداد فرهنگی کام خود را با خوردن بستنی شیرین کردند.

  پوشش ‏خبری فراگیر انستیتو مطالعات بیولوژیکی و واکسن سازی نسیم در خبرگزاری‏ها با استقبال آموزش و پرورش استان تهران و پژوهش سراهای دانش آموزی و نواحی شهرداری‏های مناطق، روبرو شد و اولین دوره از روز جهانی بستنی علمی درپژوهشسرای بصیرت واحد دختران ناحیه ۲ شهر ری و دبیرستان غیرانتفاعی مبتکران منطقه 6 تهران برگزارشد.

  تشکیل غرفه کتاب‌، حضور مراکز معتبر علمی و تخصصی مانند مرکز مشاوره پیوند کلینیک مغز و شناخت، اجرای موسیقی زنده، برگزاری مسابقات و آزمایش‌های جذاب علمی، سخنرانی‌های کوتاه متخصصین و دانش‌آموزان و... از جمله برنامه‌های این پژوهسرا بود که مطالعه کتاب را برای دانش‌آموزان و معلمانشان لذت بخش کرد.

  روزجهانی بستنی علمی مورد استقبال و بازدید مسؤولان از جمله دکتر علی یزدان پناه(رييسآموزش و پرورش ناحيه ٢ شهر ری)، غلامعلی بندلی (مدیر مرکز مشاوره و راهنمای خانواده پیوند و کارشناس پژوهسرای دانش آموزی) وحسن خلیل آبادی عضو شورای شهر ری و شمیرانات قرار گرفت و آنان نیز به منظور تشویق دانش‌آموزان به کتابخوانی به مطالعه کتاب همراه با صرف بستنی پرداخته‏ اند.

  کارمندان سفارتخانه ها از (نروژ،هلند،کره جنوبی و ...)، دکترسید داور سیادت(رئیس مرکز تحقیقات میکروبیولوژی انستیتو پاستور ایران)، دکترفاطمه اشرفی (عضو هیئت علمی علوم دارویی دانشگاه آزاداسلامی)، ایوب رحیمی(رئیس اداره بازرسی انستیتو پاستور)، مائده کریمی(طراح و گرافیست افتخاری) و اعضای فعال دبیرخانه انستیتونسیم و ازجمله شرکت کنندگان حاضر در پارک ملت بودند.

  باتوجه به کم بودن سرانه مطالعه در ایران (یک دقیقه)،کارمندسفارتخانه نروژی در پارک‏ ملت، نیز در اظهارنظری درباره روز جهانی بستنی علمی گفت: «سرانه کتابخوانی در کشورشان یک ساعت و نیم است و روزی را با این عنوان تاکنون نداشتهاند.»

  فاطمه اشرفی ‏در مراسم روز بستنی علمی به خبرنگار انستیتو نسیم گفت: «با توجه به سابقه درخشان و پرمخاطب این مجموعه در برگزاری کنگره ‏های علمی پارسال، همکاری خود را با آنان مستمراً ادامه ‏داده ام. بستنی علمی، کاری خلاقانه و بی ‏سابقه است‏که آن را ستایش می‏کنم. متأسفانه نسل جوان ما امروزه بسیار بی انگیزه شده است که امیدوارم توجه بیشتری به آنان بشود.»

  مهدیه کاشی و فروغ دلفانی از بازدیدکنندگان تحصیلکرده علوم تغذیه نیز به عوامل کم شدن سرانه مطالعه در ایران اشاره کردند. مهدیه کاشی گفت: «بالابودن زمان کاری و استرس فراوان، روی سلامت و رضایت شغلی افراد تأثیرگذار بوده است و به تبع این نارضایتی، فرصتی برای مطالعه پیدا نمی کنند. همچنین ما در رشته خودمان، کتابی با محتوای کسب تجربه، پیشرفت و درآمد نداشته ‏ایم و باید این تجربه هارا از دیگران بیاموزیم.»

  گفتنی است شرکت کنندگان ضمن اسقبال و ابراز خوشحالی از این رویداد، خواستار برگزاری مستمر و اطلاع رسانی گسترده آن برای عموم شدند.